43288-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Huddinge: Utbildningstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ledningsgruppsutveckling, teamutveckling och chefscoachning samt ledarskapsutbildning.
Referensnummer: 2018-066
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
80500000 Utbildningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Huddinge kommun avser att upphandla ramavtal för ledningsgruppsutveckling, teamutveckling och coachning av chefer samt ledarskapsutbildning. Uppdraget omfattar följande avtalsområden:
Avtalsområde 1:
• Ledningsgruppsutveckling
• Teamutveckling
• Coachning av chefer, enskilt eller i grupp.
Avtalsområde 2:
• Ledarskapsutbildning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 12 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Ledningsgruppsutveckling, teamutveckling och chefscoachning
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
80500000 Utbildningstjänster, 80532000 Chefsutbildning, 79411100 Konsulttjänster för företagsutveckling, 73220000 Utvecklingsrådgivning, 79998000 Coachning, 79633000 Personalutveckling
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Anbudsgivaren kan välja att lämna anbud på samtliga avtalsområden eller enbart separata avtalsområden.
För avtalsområde 1: Huddinge kommun avser att teckna rangordnat ramavtal med tre (3) leverantörer.
För avtalsområde 2: Huddinge kommun avser att teckna ramavtal med fem (5) leverantörer där avrop kommer ske genom förnyad konkurrensutsättning.
Den totala volymen för avtalsperioden inklusive eventuella förlängningar är inte möjlig att fastställa. Enligt vår beräkning har Huddinge kommun, Huge Bostäder AB samt Huddinge Samhällsfastigheter AB köpt insatser av likartad karaktär för ca 3 MSEK det senaste året. Några garantier eller utfästelser om volym kan inte göras.
Ledarskapsutbildning
Del nr: 2