Ytterligare upplysningar kan erhållas från ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Personlig skyddsutrustning
Referensnummer: FM2019-8010
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 18141000 Arbetshandskar
II.1.4.
Kort beskrivning
Försvarsmakten har ett behov av civil personlig skyddsutrustning. Upphandlingen omfattar Arbets- och skyddshandskar, arbets- och skyddsskor, sulor samt reflexvästar. Behovet omfattar hela Sverige.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 18141000 Arbetshandskar, 18424300 Engångshandskar, 18810000 Skodon förutom sport- och skyddsskor, 18830000 Skyddsskor, 18842000 Sulor, 35113440 Reflekterande västar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen