Produktion, transport och distribution av gas och värme
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen Inbjudan att lämna anbud gällande biobränsletransporter.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänster
Tjänstekategori: nr 2: Landtransport [2], även säkerhets- och kurirtransporter, med undantag av postbefordran
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Solna.
Nuts-kodSE110 Stockholms län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen Upphandlingen syftar till att tillgodose transportbehovet för träpellets från Hargshamn till Solna för de kommande 3 bränslesäsongerna med ett ytterligare optionsår.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
Datum för beslut om tilldelning av kontrakt 30.9.2016