Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://upphandling.polisen.se/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av SPT-fordon för Polismyndigheten
Referensnummer: 931-A309.907/2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 34000000 Transportutrustning och transporthjälpmedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ett ramavtal som ska tillgodose Polismyndighetens behov nationellt. Ramavtalet omfattar leverans av standardiserade och enhetliga
fordonsvarianter till den särskilda polistaktiken (SPT). Ramavtalet omfattar även tillhörande service och reparationer samt reservdelar, verktyg och utbildning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 240 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 34000000 Transportutrustning och transporthjälpmedel, 34100000 Motorfordon, 34110000 Personbilar, 34114000 Specialfordon, 34114200 Polisbilar, 34114400 Minibussar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen