Ytterligare information om upphandlingsföremålet framgår av upphandlingsdokumentet.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71313000 Miljötekniska konsulttjänster, 71600000 Teknisk provning, analys och konsulttjänster, 71620000 Analystjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdraget omfattar förprojektering utgående från genomförd huvudstudie (miljöteknisk utredning) och detaljprojektering för att omvandla underlaget till kalkylerbara handlingar för en entreprenör. Åtgärden som ska projekteras i föreliggande uppdrag motsvarar åtgärdsalternativ 3b i den bifogade åtgärdsutredningen