Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tomasgårdens förskola o särskilt boende
Referensnummer: UH-2018-75
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Nybyggnation av förskola och särskilt boende. På bottenplan blir det en förskola för 100 barn och ett tillagningskök för ca 250 portioner. Våning 2 och 3 blir särskilt boende med 2 avdelningar per våning med 9 boenden på varje. Ny utemiljö till förskolan 56 resp. 9 parkeringsplatser ska anläggas.
I befintlig byggnad ska ett tillagningskök demonteras och byggas om till kontor. Ett personalrum ska utökas och ett utrymme i källaren ska bli omklädningsrum.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas föralla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
E1, Entreprenad för bygg inkl. transport och hiss
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45000000 Anläggningsarbete, 45223000 Byggnads- och anläggningsarbeten, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
E2, Entreprenad för mark
Del nr: 2
E3, Entreprenad för el och tele
Del nr: 3
E4, Entreprenad för värme och sanitet
Del nr: 4
E5, Entreprenad för luftbehandling
Del nr: 5
E6, Entreprenad för styr och övervakning
Del nr: 6
E7, Entreprenad för storkök
Del nr: 7
E8, Entreprenad för varukyla
Del nr: 8
E9, Entreprenad för sprinkleranläggning
Del nr: 9
E10, Entreprenad för solceller
Del nr: 10