Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förstärkningsresurs med helikopter för skogsbrandssläckning
Referensnummer: 18/123
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 60445000 Flygtjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Inbjudan
Myndigheten för samhällsskydd och beredskap, nedan kallad den upphandlande myndigheten, inbjuder till anbudsgivning gällande Förstärkningsresurs med helikopter för skogsbrandssläckning med diarienummer 18/123, enligt nedanstående instruktioner och bifogade handlingar.
Upphandlingen handläggs administrativt av Ecenea Väst AB.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 60424000 Uthyrning av utrustning för lufttransport med besättning, 60424120 Uthyrning av helikoptrar med besättning, 75250000 Brandkårs- och räddningstjänster, 75251100 Brandsläckning, 75251110 Brandskyddstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen