43333-2021 - PlaneringSverige-Skellefteå: Byggnadsarbete i samband med fritidsanläggningar
Förhandsmeddelande
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Entreprenadarbeten (gata och VA) runt Kulturhuset Sara
Referensnummer: UH-2020-511
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45212100 Byggnadsarbete i samband med fritidsanläggningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenadarbeten (gata och VA) runt Kulturhuset Sara.
Projektet omfattar ombyggnad av gaturummet främst söder om Sara kulturhus enligt antagen fördjupad översiktsplan. Stor vikt läggs vid att utforma området enligt planen och med fokus på tillgänglighet och trygghet. Oskyddade trafikanter prioriteras och stråken tydliggörs.
Framför kulturhusets södra entré skapas en öppen plats med möjlighet för tillfälliga evenemang och uteservering. Området får markvärme, cykelparkeringar och inslag av grönska. Körbanorna på Kanalgatan läggs om till en körbana i söder, mellan Torggatan och Trädgårdsgatan, tillsammans med förstärkt gång- och cykelbana. I samband med gatuombyggnaderna byts även VA-ledningar ut då dessa är i behov av förnyelse.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45212100 Byggnadsarbete i samband med fritidsanläggningar, 45212300 Anläggningsarbeten för konst- och kulturbyggnader, 45212400 Hotell- och restaurangbyggnader, 45213100 Anläggningsarbeten för kommersiella byggnader
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen