433345-2023 - ResultatSverige-Eskilstuna: Byggnadsinstallationsarbeten
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Årsentreprenörer, område Vidsel
Referensnummer: 5206/2022
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45300000 Byggnadsinstallationsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal för oaktat omvärldsläge på, inom och invid skyddsobjekt, militärt skyddsområde och/eller annat område där militär verksamhet bedrivs utföra: Planerade och oplanerade reparations-, drift-, service- och underhållsarbeten, samt om-, till och nybyggnadsarbeten. Avtalet avser samtliga fastigheter som ägs av FORTV i Vidsel med omnejd. Denna upphandling omfattar nedanstående teknikfack som utgör separata avtalsområden:
- El
- VVS
- Byggnadsarbeten
- Mark
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45236000 Markanläggning, 45260000 Takarbeten och andra byggarbeten som kräver specialkunskaper eller specialverktyg, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45342000 Uppförande av stängsel, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45453000 Reparation och renovering, 50700000 Reparation och underhåll av utrustning i byggnader, 90620000 Snöröjning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen