433384-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Kollektivtrafik på väg – Stomlinjetrafik i Norrbotten, Objekt: 34.2025.059
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelStomlinjetrafik i Norrbotten, Objekt: 34.2025.059
BeskrivningLänstrafiken i Norrbotten AB har för avsikt att upphandla kollektivtrafik i länet med preliminär trafikstart år 2027. Trafiksträckan med ingående linje vilket är föremål i denna upphandling är: Trafiksträcka: LULEÅ - KALIX -HAPARANDA, Linje 11. Upphandlingsdokumentet tillhörande upphandlingsobjektet finns tillgängligt i upphandlingsportalen.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 60112000 Kollektivtrafik på väg
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115993:Lot:1