433410-2021 - ResultatSverige-Umeå: Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kylar och frysar för användning i laboratorieverksamhet
Referensnummer: FS 2.1.2-724-21
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
II.1.4.
Kort beskrivning
Umeå universitet inbjuder Ert företag att lämna anbud i ramavtalsupphandling av Kylar och frysar för användning i laboratorieverksamhet.
Upphandlingen omfattar fyra anbudsområden:
•    Gnistfria kylskåp, frysskåp och kombinationsskåp ATEX klass 2
•    Lågtemperaturfrysskåp samt frysbox -86°C
•    Lågtemperaturfrysskåp -86°C med särskilda krav
•    Lågtemperaturbox -150°C
Anbudsgivaren kan välja att lämna anbud i en eller flera anbudsområden. För de anbudsområden anbudsgivaren väljer att delta i måste samtliga prisfrågor fyllas i.
Varje anbudsområde kommer utvärderas för sig och maximalt fem anbudsgivare per anbudsområde kommer att antas.
Frågor gällande denna upphandling ställs och besvaras via funktionen "Ställ en fråga" i e-Avrop.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Gnistfria kylskåp, frysskåp och kombinationsskåp ATEX klass 2
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas), 42513000 Kyl- och frysutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Den garanterade avtalstiden är två (2) år med möjlighet till en förlängning på två (2) år. Ramavtalets takvolym uppgår till 6 000 000 kr (6 mkr).
Lågtemperaturfrysskåp och frysbox -86°C
Del nr: 2
Lågtemperaturfrysskåp -86°C med särskilda krav
Del nr: 3
Lågtemperaturbox -150°C
Del nr: 4