433469-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Eskilstuna: Tvätt- och kemtvättstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tvätt- och textilservice.
Referensnummer: DU-UPP17-0008
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
98310000 Tvätt- och kemtvättstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar det huvudsakliga behovet av tvätt- och textilservice för köparnas verksamheter.
Aktuell upphandling:
Denna upphandling avser tjänst för tvätt- och textilservice i enlighet med vad som beskrivs i förfrågningsunderlaget.
Landstinget/regionen har idag ett avtal som löper ut 31.3.2019.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33199000 Sjukvårdskläder, 98311000 Tvättinsamling, 98311100 Tvätthantering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Aktuell upphandling