433475-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Nässjö: Ljudteknikertjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ljud och ljus.
Referensnummer: 064-2017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
92370000 Ljudteknikertjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Mellan 2015-2017 köpte Nässjö kommun ljud- och ljus (varor och tjänster) för ca 1 500 000 SEK. Behovet varierar kraftigt och Nässjö kommun garanterar ingen viss minsta volym. Upphandlingen rör inköp av varor och tjänster.
Avgränsning: Nässjö kommun har ett avtal med Mediacenter Jönköpings län avseende produkter och tjänster inom bl.a. områdena audio/video, AV-inredning samt AV-mediateknisk rådgivning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 3 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
92370000 Ljudteknikertjänster, 71318100 Ljustekniska tjänster, 37300000 Musikinstrument och delar till dessa, 37310000 Musikinstrument, 37320000 Delar och tillbehör till musikinstrument, 48521000 Programvara för musik- eller ljudredigering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Behovet varierar i kommunen. Kommunledningskontorets behov rör främst hjälp med tekniken i fullmäktigesalen och den fast installerade ljudanläggningen med fast installerad ljudanläggning, mobil ljudanläggning, infraröd hörslinga och radiosändningar. Inom 30 minuter måste leverantören kunna vara på plats under kommunfullmäktiges sammanträden (sker elva gånger per år) vid problem med tekniken. Kommunledningskontoret kan även framgent komma att behöva hjälp med tekniska totallösningar efter uppkommande behov.
Kultur- och fritidsförvaltningen har haft ungefär 6 till 12 evenemang per år till vilka de har köpt in ljud- och/eller ljustjänster. 2 till 3 av dessa brukar vara lite större.
Kulturskolan har haft ungefär 6 stora evenemang per år till vilka de har köpt in ljud- och/eller ljustjänster.