433479-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Norrköping: Städning och renhållning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Städtjänster.
Referensnummer: RÖG 2017/2849 052
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90900000 Städning och renhållning
II.1.4.
Kort beskrivning
Räddningstjänsten i Östergötland inbjuder anbudsgivare att lämna anbud för upphandling av städtjänster.
Upphandlingen avser daglig städning, storstädning, golvvård och fönsterputsning av Räddningstjänstens lokaler i Norrköping, Linköping, Vikingstad, Bestorp, Krokek och Skärblacka.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 8 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90900000 Städning och renhållning, 90911200 Städning av byggnader, 90911300 Fönsterputsning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen