Inom BR fastigheters pågår normalt flertal projekt parallellt. Projekten varierar i löptid från cirka fem (5) månader till cirka fem (5) år och i värde från cirka 500 000 SEK till 300 000 000 SEK. Beställaren har ett regelmässigt behov av att inom dessa projekt avropa husbyggnadskonstruktörer. De aktuella konsulttjänsterna utgör mindre delar av ovan beskrivna projekt.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 20 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster, 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning, 71315200 Byggkonsulttjänster, 71315000 Byggnadsteknik, 71312000 Byggnadsteknisk rådgivning, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71300000 Ingenjörstjänster, 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen