433482-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Vellinge: Byggteknisk projektledning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal för byggadministrativa tjänster.
Referensnummer: UH-2017-123
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71541000 Byggteknisk projektledning
II.1.4.
Kort beskrivning
Inom BR fastigheters pågår normalt flertal projekt parallellt. Projekten varierar i löptid från cirka fem (5) månader till cirka fem (5) år och i värde från cirka 500 000 SEK till 300 000 000 SEK. Beställaren har ett regelmässigt behov av att inom dessa projekt avropa byggadministrativa tjänster. De aktuella konsulttjänsterna utgör mindre delar av ovan beskrivna projekt.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 20 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71541000 Byggteknisk projektledning, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71321300 Konsulttjänster inom VA, 71315200 Byggkonsulttjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen