Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Brandskyddskontroller.
Referensnummer: HFAB 2017/0308
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 75251110 Brandskyddstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna förfrågan avser genomförande av det systematiska brandskyddet enligt lagkrav för Halmstads Fastighets AB (HFAB).
I åtagandet ingår att genomföra både funktionskontroller samt de årliga SBA-kontrollerna för HFAB:s räkning samt medverka i utvecklingen av HFAB:s interna brandskyddsorganisation.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71317100 Konsulttjänster för skydd och kontroll av eldsvåda och explosion, 71356100 Tekniska kontroller, 71630000 Teknisk besiktning och provning, 71631000 Teknisk besiktning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen