433536-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Falkenberg: Däck till lätta och tunga fordon
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Däck och däckservice
Referensnummer: KS2018-217
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34350000 Däck till lätta och tunga fordon
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av däck och däckservice.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34351100 Bildäck, 34352100 Lastbilsdäck, 50116500 Reparation av däck, inklusive montering och balansering, 50116510 Regummering av däck
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar köp av däck och slangar till personbilar, lastbilar m.m samt servicearbeten såsom montering, balansering, dubbning, och vulkning av däck och slangar, däckförvaring m.m.