433542-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Västerås: Analysapparatur
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Immunkemi
Referensnummer: DU-UPP18-0090
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38432000 Analysapparatur
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser köp av två (2) stycken Immunkemiska utrustningar av samma typ med uppkoppling till automation samt reagens till dessa.
— Leverans av förbrukningsmateriel (reagenser) efter successiva avrop från köparen
— Option på servicekontrakt för instrument efter utrustningens garantitid
— Option på reagenshanteringssystem
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Aktuell upphandling
Upphandlingen avser köp av två (2) stycken utrustningar för immunkemiska metoder med uppkoppling till automation samt reagens till dessa i enlighet med vad som beskrivs i upphandlingsdokumenten.
Leverans av aktuell utrustning inkl. installation, intrimning och provning till fullt driftfärdigt skick
Uppkoppling av offererad utrustning till TCAutomationsbana
Klinisk och teknisk dokumentation
Utbildning av klinisk och teknisk personal
Leverans av förbrukningsmateriel (reagenser) efter successiva avrop från köparen
Fullservicekontrakt för utrustning garantitiden
Teknisk serviceutbildning
Utbildning
Option på reagenshanteringssystem