See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal för grönsaker och mejeriprodukter
Beskrivning: Finspångs kommun tillsammans med samverkanskommunerna Söderköping, Valdemarsvik, Åtvidaberg och Kinda, bjuder härmed in till anbudsgivning i offentlig upphandling avseende ramavtal för köp och leverans av grönsaker och mejeriprodukter. Upphandlingen omfattar kontinuerliga köp och leveranser av grönsaker, frukt och mejeriprodukter till kommunernas måltidsverksamheter. Kommunerna har för avsikt att teckna ramavtal med en (1) leverantör där samtliga villkor för avrop är fastställda. Anbud ska lämnas i enlighet med upphandlingsdokumentet. Observera att frågor och svar hanteras via Tendmill, se UFB.24 i upphandlingsföreskrifterna.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:121368:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 15300000 Frukt, grönsaker och liknande produkter, 15500000 Mejeriprodukter