433580-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Norrtälje: Plantering och skötsel av grönområden
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Driftentreprenad Gata park.
Referensnummer: UH-2016-318
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
77310000 Plantering och skötsel av grönområden
II.1.4.
Kort beskrivning
Objektet omfattar drift och felavhjälpande åtgärd inklusive vinterväghållning av kommunens samtliga gator och parker uppdelat i följande entreprenader:
— Norrtälje och Campus Roslagen AB,
— Rimbo,
— Hallstavik.
Campus Roslagen AB är ett helägt kommunalt bolag som förvaltar Campusområdet i Norrtälje stad.
Campus Roslagen AB har en särredovisning från övrig kommunal verksamhet vilket innebär att all rapportering, fakturering m.m. måste separeras från övriga handlingar som lämnas till B.
För närmare beskrivning, se övriga dokument i förfrågningsunderlaget.
Entreprenör (E) kan välja att lämna anbud på ett, flera eller samtliga entreprenader.
Föreskrifter i denna AF-del gäller för varje delentreprenad enligt ovan.
Omfattningen i detalj framgår av handlingar angivna under AFB.22.
Entreprenadform:
Funktionsentreprenad för vinterväghållning.
Utförandeentreprenad för övriga delar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Anbudsområde Norrtälje
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
77310000 Plantering och skötsel av grönområden, 50870000 Reparation och underhåll av lekplatsutrustning, 77300000 Trädgårdstjänster, 90620000 Snöröjning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Exempel på ungefärliga mängder:
Norrtälje Campus Rimbo Hallstavik.
Klippytor(m²): 605 000 185 000 232 000 194 000,
Hårdgjorda ytor (m²): 1 070 000 100 000 280 000 329 000,
Lekplatser (st.): 6 0 6 5,
Papperskorgar (st.): 331 41 91 73,
Dagvattenbrunnar (st.): 2100 260 850 710,
Vinterväghållning (m²): 1 070 000 100 000 232 000 329 000.
Anbudsområde Rimbo
Del nr: 2
Klippytor (m²): 605 000 185 000 232 000 194 000,
Anbudsområde Hallstavik
Del nr: 3
Norrtälje Campus Rimbo Hallstavik,