2. Förfarande
Förfarande
Titel: Utredning och framtagande av förfrågningsunderlag för utförandeentreprenad avseende vandringshinder fisk inom Dalarnas, Gävleborgs och Värmlands län
Beskrivning: Projektet genomför riktade miljöåtgärder fisk inom Dalarnas, Gävleborgs och Värmlands län. Syftet är att åtgärda brister i anläggningen för att förbättra miljökvaliteten och minska den negativa påverkan som väganläggningen har på naturmiljön. Uppdraget omfattar teknisk utredning och framtagande av förfrågningsunderlag och bygghandlingar avseende utförandeentreprenad för riktade miljöåtgärder för utbyte av vägtrummor mot ekologiskt anpassade vattenfaunapassager. I vissa fall kan utterpassager tillkomma. Under första kontraktsåret omfattar projektet 8 objekt inom Dalarnas och Gävleborgs län.
Intern identifierare: KOM-419526
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71311000 Konsulttjänster för väg- och vattenbyggnad
Ytterligare klassificering (cpv): 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Utredning och framtagande av förfrågningsunderlag för utförandeentreprenad avseende vandringshinder fisk inom Dalarnas, Gävleborgs och Värmlands län