Typ av upphandlande myndighet Annan typ: Kommunalt AB
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Konsulttjänster Akustik
Referensnummer: 2019-00245
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71313200 Konsulttjänster för ljudisolering och akustik
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna ramavtalsupphandling avser konsulttjänster akustik för utrednings- och projekteringstjänster i samband med såväl nybyggnation som ROT-arbeten. Även uppdrag avseende ljudmätningar, åtgärdsbedömningar och att vara sakkunnig inom indikatorn Miljöbyggnad ingår.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71313000 Miljötekniska konsulttjänster, 71313100 Konsulttjänster för bullerkontroll, 90742000 Tjänster med avseende på buller
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen