433777-2021 - ResultatSverige-Jönköping: Frukt och nötter
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fruktkorgar
Referensnummer: 17/343
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
03222000 Frukt och nötter
II.1.4.
Kort beskrivning
Avtal för leverans av fruktkorgar.
Inledning
Jönköpings kommun (Beställaren) inbjuder anbudsgivare (Leverantör) att lämna anbud avseende fruktkorgar/låda till Jönköpings kommuns arbetsplatser. Kommunen är Fairtrade certifierad samt har miljömål avseende inköp av ekologiska produkter.
Omfattning
Ramavtalet omfattar leverans av fruktkorgar till Jönköpings kommuns arbetsplatser. Separat avtal finns på färsk frukt och grönsaker till kommunens storkök.
Avrop kommer i huvudsak att ske genom stående abonnemang. Enstaka beställningar kan förekomma under avtalsperioden. Kommunen har ett antal centrala leveransställen men leverans till övriga arbetsplatser tillhörande Jönköpings kommun förekommer också.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
03222110 Tropisk frukt, 03222300 Icke tropisk frukt
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen