433806-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Heby: Brödprodukter, färska bakverk och kakor
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konfektyr
Referensnummer: KS 2020/72
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15810000 Brödprodukter, färska bakverk och kakor
II.1.4.
Kort beskrivning
Heby kommun genomför tillsammans med Knivsta kommun, Tierps kommun,
Enköpings kommun och Östhammars kommun en upphandlingen som syftar till att tillgodose kommunernas behov av ett heltäckande sortiment av konfektyr och cafeteriaprodukter.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
15821200 Småkakor, 15842000 Choklad och sötsaker
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
1 Syfte
Vi inbjuder er att delta i denna upphandling som genomförs av Heby kommun tillsammans med Knivsta kommun, Tierps kommun, Enköpings kommun och Östhammars kommun.
Upphandlingen syftar till att tillgodose kommunernas behov av ett heltäckande sortiment av konfektyr och cafeteriaprodukter.
1.5 Sista anbudsdag
Sista anbudsdag är 18.10.2020 23:59.
2.1 Rättelse av fel och kompletteringar av anbud
Leverantören kan inte på eget initiativ göra ändringar, i eller kompletteringar till ett anbud efter sista anbudsdag. Däremot får köparen begära att ett anbud förtydligas eller kompletteras.
2.2 Sekretess under upphandlingen
Absolut sekretess gäller tills beslut om tilldelning fattas eller ärendet slutförts på annat sätt. En leverantör som vill sekretessbelägga information även efter avslutad upphandling ska i anbudet ange vilka uppgifter som det gäller och beskriva hur leverantören skulle lida skada om uppgifterna blev offentliga. Vid begäran att få ut handlingarna gör köparen en sekretessbedömning och fattar beslut med utgångspunkt i offentlighetsprincipen. Beslutet kan överprövas i domstol, vilket innebär att några garantier inte lämnas för att uppgifterna inte röjs.
3.1 Uteslutning av leverantör vid åsidosättande av skyldighet att betala skatter eller sociala avgifter
Köparen ska utesluta en leverantör från att delta i en upphandling om köparen genom kontroll eller på annat sätt får kännedom om att leverantören inte har fullgjort sina skyldigheter avseende betalning av skatter eller socialförsäkringsavgifter i det egna landet eller i det land där upphandlingen sker, och detta har fastställts genom ett bindande domstolsavgörande eller myndighetsbeslut som fått laga kraft.
Köparen får utesluta en leverantör från att delta i en upphandling om köparen på ett annat lämpligt sätt kan visa att de skyldigheter som avses i första stycket inte har fullgjorts.
På begäran ska leverantören tillhandahålla intyg som styrker att inget av ovanstående hinder förligger.
För kontroll av svenska leverantörer kommer köparen att hämta uppgifter om omprövningsbeslut från Skatteverket.