433817-2022 - ResultatSverige-Tumba: Muddrings- och pumpningsarbeten
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Muddring av dammar NY
Referensnummer: TFN/2022:00160
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45252124 Muddrings- och pumpningsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Detta ramavtal omfattar muddring av dammar på kommunal mark inom Botkyrka kommun.
Kommunen planerar att sugmuddra fyra (4) dammar inom de närmaste sex (6) åren.
Kommunen har annonserat upphandlingen tidigare men avbröt upphandlingen 2022-04-26 pga inte tillräckligt många kvalificerade anbud. Kommunen har således beslutat att övergå i ett förhandlat förfarande utan föregående annonsering i enlighet med LOU.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen