43385-2018 - ResultatSverige-Vällingby: Byggnation av bostäder
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kärrtorp Centrum, nyproduktion av flerbostadshus
Referensnummer: 17/66
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45211300 Byggnation av bostäder
II.1.4.
Kort beskrivning
AB Svenska Bostäder avser att på totalentreprenad uppföra nyproduktion av totalt 69 lägenheter fördelat på ett hus inom kv. Grönskär 2 (inkl. garage) och två hus inom kv. Söderarm 1 med kompletteringsbyggnader. I projektet ingår även rivning av en kontorsbyggnad samt av en miljöstuga.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen