433947-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Eskilstuna: Rekryteringstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Rekryteringstjänster (rekrytering samt executive search)
Referensnummer: 2018-1657
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79600000 Rekryteringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Energimyndighetens och Energimarknadsinspektionens behov av rekryteringstjänster omfattande rekrytering samt rekrytering med executive search.
Upphandlingen syftar till att teckna avtal med en eller flera leverantörer som kan tillhandahålla hela och delar ur rekryteringsprocessen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 4 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar Energimyndighetens och Energimarknadsinspektionens behov av rekryteringstjänster.
Den stora merparten av rekryteringarna sköts internt av respektive myndighet, men vid rekrytering av vissa tjänster och specialister används rekryteringskonsulter som stöd.
Leverantören ska ansvara för att självständigt utföra tjänsten. Leverantörens arbetsmetod ska vara professionell, strukturerad och i alla avseenden kvalitativ. Leverantören ska ha god förmåga att uppfatta innebörden av nya uppdrag och att leverera enligt givna förutsättningar och instruktioner inom samtliga kategorier av rekryteringar, samt att utforma tjänsten på det för beställaren mest fördelaktiga viset såväl ekonomiskt som tidsmässigt.
Sista anbudsdag
13.10.2019 23:59