433997-2017 - ResultatSverige-Stockholm: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
IT- Konsulttjänster.
Referensnummer: 71-2017/527
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Patent- och registreringsverket (PRV) står inför ett relativt omfattande moderniseringsbehov av myndighetens nuvarande IT-stöd, arkitektur och tekniska infrastruktur och har behov av en sammanhållen tjänsteleverans av IT-konsulter som svarar för genomförandet av hela uppdrag för PRV:s räkning.
Leverantören ska även leverera IT-konsulttjänster som stöd och komplement till egna resurser och egen kompetens vad gäller att genomföra olika projekt inom ramen för beslutat förändrings- och utvecklingsarbete.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
IT konsulttjänster.