434005-2019 - KonkurrensutsättningSverige-VÄXJÖ: Grävning och schaktning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Grävarbeten vid hydrologisk restaurering av våtmarker, biotopvård av vattendrag samt anläggning av våtmarker
Referensnummer: 512-5371-2019
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45112000 Grävning och schaktning
II.1.4.
Kort beskrivning
Länsstyrelsen bjuder in till att lämna anbud som syftar till att teckna ramavtal gällande grävarbeten vid hydrologisk restaurering av våtmarker, biotopvård av vattendrag samt anläggning av våtmarker inom Kronobergs län.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45112300 Utfyllnad och annat landåtervinningsarbete, 45112360 Återställande av mark, 45500000 Uthyrning av maskiner och utrustning för bygg- och anläggningsarbete samt väg- och vattenbyggnad, med maskinskötare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen