434099-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Enköping: Maskiner för besiktning av insidan av rörledningar
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Slamsugning och spolning av ledningsnät samt transport av slam 2019
Referensnummer: TF 2018/478
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
42997100 Maskiner för besiktning av insidan av rörledningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser slamsugning av rensbrunnar, underhållsspolning och tv-inspektion, transport av slam till reningsverk och rensning av hängrännor och stuprör samt avloppsstopp på Enköping och Håbo kommuns fastigheter, m.m. Entreprenören ska även tillhandahålla beredskap vid oförutsedda händelser som kommunens egen driftpersonal inte hinner med själva, vid t ex oljeutsläpp eller vattenöversvämningar.
Upphandlingen är uppdelad i två avtalsområden, en entreprenör kommer att antas per avtalsområde. Entreprenören ska utföra entreprenaden i enlighet med denna målsättning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 1,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
42997100 Maskiner för besiktning av insidan av rörledningar, 44130000 Avloppshuvudledningar, 76600000 Besiktning av rörledningar, 90513600 Avlägsnande av slam, 90513700 Transport av slam, 90513900 Hantering av slam
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen