434113-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Uddevalla: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Konsulttjänst Arkitekt
Referensnummer: KS 2018-683
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal för fortlöpande beställningar av enskilda uppdrag gällande konsulttjänst Arkitekt. Uppdragen kan ha olika innehåll beroende på projektets omfattning så som utredningar, förstudie (program), fullständiga handlingar (ritningar och beskrivning bygg) för total- och utförande-entreprenad m.m. Uppdragen kan vara vid ny-, om- eller tillbyggnad av skilda typer av fastigheter. Beställaren kommer att ställa avropsförfrågan till Konsulterna efter rangordning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71200000 Arkitekttjänster, 71221000 Arkitekttjänster avseende byggnader, 71223000 Arkitekttjänster avseende utbyggnader, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning, 71250000 Arkitekt-, ingenjörs- och mätningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen