434132-2020 - ResultatSverige-Uppsala: Engångsartiklar för icke-kemiskt medicinskt bruk och hematologiska förbrukningsartiklar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Dialysmaterial
Referensnummer: VF2019-0010
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33141000 Engångsartiklar för icke-kemiskt medicinskt bruk och hematologiska förbrukningsartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingsområde dialysmaterial innefattar t ex Avflödespåsar, dialysfilter, fistelkanyler, CDK-set, kärlkateterlås, PD-katetrar, dialys tvättset, A- B- och centralkoncentrat m.m.
Upphandlingen
Upphandlingens referensnummer och benämning är: VF2019-0010 Dialysmaterial
Upphandlingen avser ramavtal.
Upphandlingens värde för 12 månader uppskattas till:21 400 000 SEK, dock kan inga volymer garanteras.
Avtalsperiod
Avtalets beräknade startdatum: 1.4.2020
Avtalets beräknade slutdatum: 31.3.2022
Avtalslängden är 24 månader med möjlighet till 2 st. förlängningsoptioner à 12 månader.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33140000 Medicinska förbrukningsartiklar, 33141324 Dialysnålar, 33141620 Utrustning för medicinskt bruk för specifika ändamål i förpackningar (sets), 33181200 Dialysfilter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser ramavtal och omfattar följande produktgrupper:50. AVKALKNING/DESINFEKTION/RENGÖRING DIALYSUTRUSTNING
51. RESTTEST
52. FILTER HÖGPERMEABELT
53. FILTER LÅGPERMEABELT
54. STERILFILTER T DIALYSUTRUSTNING
55. KANYL FISTEL ARTÄR
56. KANYL FISTEL VEN
57. KANYL FISTEL TRUBBIG ARTÄR
58. KANYL FISTEL TRUBBIG VEN
59. KANYL FISTEL STICKSKYDDAD ARTÄR
60. KANYL FISTEL STICKSKYDDAD VEN
61. KANYL FISTEL KATETER TRUBBIG
62. KANYL FISTEL KATETER STICKSKYDDAD
63. TILLBEHÖR TILL MASKINBUNDNA SLANGSET
64. ÖVRIGA TILLBEHÖR HD
65. TRYCKPLÅSTER MED BLODSTILLANDE EFFEKT
66. TVÄTTSET DIALYS
67. FIXERING TILL DIALYSKATETER
68. FÖRBAND CDK
69. KONNEKTOR FÖR CDK
70. KATETERLÅS FÖR INSTILLATION I CDK
71. SET FÖR KOLESTEROLADSORPTION
72. KORTTIDSKATETER SET 2-LUMEN, RAK OCH BÖJD
73. KORTTIDSKATETER SET 2-LUMEN, RAK, SILIKON
74. KORTTIDSKATETER SET 3-LUMEN, RAK
75. LÅNGTIDSKATETER SET 2-LUMEN SYMETRISK TIP RAK
76. LÅNGTIDSKATETER SET 2-LUMEN BÖJD
77. KATETER PD RAK MED 2 KUFFAR
78. KATETER PD RAK RULLAD MED 1 KUFF
79. KATETER PD RAK RULLAD MED 2 KUFFAR
80. KATETER PD RAK RULLAD MED 2 KUFFAR M OLIKA KUFFAVSTÅND
81. ADAPTER TILL PD KATETER
82. FIXERING PD KATETER
83. PEANG PLAST
84. PÅSKLÄMMA PD MED NÄSA
85. AVFLÖDESPÅSE
86. PRIMINGSPIKE
87. DESINFEKTIONSHYLSA FÖR PD
88. SJÄLVLOKALISERANDE KATETER FÖR PD
89. PROVTAGNINGSFLASKA FÖR VATTENANALYS
90. A-KONCENTRAT för spädning 1:34 Centralkoncentrat ≥ 500Liter
91. A-KONCENTRAT för spädning 1:44 Centralkoncentrat ≥ 500Liter
92. A-KONCENTRAT för spädning 1:44 Centralkoncentrat ≤ 350Liter
93. A-KONCENTRAT för spädning 1:44, 4,5L-6L passar till Fresenius
94. B-KONCENTRAT PULVER TILL FRESENIUS MASKINER
95. B-KONCENTRAT PULVER TILL NIKKISIO MASKINER
96. A- OCH B-KONCENTRAT för spädning 1:200 passar till Gambro