Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/elite/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tömning och transport av returförpackningar
Referensnummer: SBN 2023-182
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90511300 Insamling av avfall
II.1.4.
Kort beskrivning
Bodens kommun upphandlar tjänster för insamling och transport av returförpackningar - glas, kartong, metall, plast, samt hyra av behållare för mindre centralt belägna återvinningsstationer i Bodens kommun från och med 2024.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 11 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 44613800 Avfallscontainrar, 90510000 Avfallshantering, 90511300 Insamling av avfall
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen