2. Förfarande
Förfarande
Titel: Sopkärl Ydre kommun
Beskrivning: Ydre kommun bedriver idag insamling på entreprenad. Kommunen avser att inhandla sopkärl för vår hantering av avfall från fastigheter. I kommunen bor det ca 3 700 invånare. Ungefär 60 % av befolkningen är bosatt på landsbygden och 40 % i tätort, den största tätorten Österbymo har ca 800 invånare. Däremot ligger nästan alla fritidshus på landsbygden vilket ökar på andelen landsbygdsboende väsentligt. Antal årsabonnemang ca 1 900 st antalet säsongsabonnemang ca 800 st 70 % landsbygd 30 % i tätort Behovet är att köpa in uppskattningsvis 5 400 kärl, specificerat antal kommer förmedlas vid beställning. Beräknad tid för utställning är under andra kvartalet 2027.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 44616200 Avfallstunnor
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:132354:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 34928480 Soptunnor och papperskorgar
Optioner:
Beskrivning av alternativen: En st om 12 månader