Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nybyggnad El försörjningsbyggnad, Västmanlands sjukhus Västerås
Referensnummer: IN-IN20-0501
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45315300 Anläggningar för elförsörjning
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser nybyggnad av reservkraftsanläggning med tillhörande byggnad med tekniska system samt ombyggnad av byggnad 120 med ny reservkraft och tekniska system, som en del av Program Nytt Akutsjukhus Västerås (NAV), etapp 1.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 31214000 Ställverk, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45317300 Elinstallation av utrustning för eldistribution, 51111300 Installation av transformatorer, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen