434299-2019 - ResultatSverige-Boden: Uthyrning eller leasing av egendom annan än bostäder
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
2018 Fordonslesing
Referensnummer: KS 2019/356
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
70220000 Uthyrning eller leasing av egendom annan än bostäder
II.1.4.
Kort beskrivning
Bodens kommun har behov av finansiering av dennes nyinköpta fordon. Finansiering sker genom leasing, den vanligaste leasingperioden är 36 månader. Kommunens fordonspark avser fordon upp till 3,5 ton, men kan i vissa fall även förekomma för fordon över 3,5 ton. Således ska leverantören även medge för detta i sitt anbud.
Bodens kommun vill kunna leasa fordon enligt önskemål, det kan vara olika fordonstyper samt försäljningsställe vid varje enskild leasing.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen