434315-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Nyköping: Avfallstransport
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Transport av avfall
Referensnummer: DU-UPP18-0231
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90512000 Avfallstransport
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser ramavtal på transport och omhändertagande av avfall från Landstinget Sörmlands verksamheter och anläggningar i enlighet med upphandlingsdokumenten.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90500000 Avfallstjänster, 90510000 Avfallshantering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Aktuell upphandling
Landstinget Sörmland (köpare) genomför upphandling avseende ramavtal på transport och omhändertagande av avfall från Landstinget Sörmlands verksamheter och anläggningar i enlighet med upphandlingsdokumenten.
Denna upphandling består av följande delar:
Norra distriktet
Södra distriktet
Mellersta distriktet
Anbud ska lämnas för samtliga delar.
Köparen kommer att teckna upphandlingskontrakt med en (1) leverantör.
Denna upphandling ersätter nuvarande upphandlingskontrakt, DU-UPP13-163 som löper ut 2019-04-30. Det kan finnas uppdrag som pågår även efter kontraktstiden.
Förutom de namngivna enheterna som upphandlingen primärt avser finns det ett antal andra enheter i Landstingsägda fastigheter och/eller med Landstingsverksamhet i externt hyrda fastigheter, de enheterna skall ha möjlighet att ansluta sig till avtalet på samma villkor utan ytterligare förhandling.