Officiellt namn: Stockholms läns landsting, Landstingsstyrelsens förvaltning Postadress: Box 22550 Ort: Stockholm Postnummer: SE-104 22 Land: Sverige Att: Elinor Jurold Borell E-post:elinor.jurold-borell@sll.se
Ytterligare upplysningar kan erhållas från: Officiellt namn: Stockholms läns landsting, Landstingsstyrelsens förvaltning Postadress: Box 22550 Ort: Stockholm Postnummer: SE-104 22 Land: Sverige Att: Elinor Jurold Borell E-post:elinor.jurold-borell@sll.se
Förfrågningsunderlag och kompletterande handlingar (inklusive dokument för en konkurrenspräglad dialog eller ett dynamiskt inköpssystem) kan erhållas från: Officiellt namn: TendSign Land: Sverige Internetadress: https://tendsign.com/doc.aspx?ID=116900&Goto=Docs
Anbud eller anbudsansökningar ska skickas: Officiellt namn: Stockholms läns landsting, Landstingsstyrelsens förvaltning Postadress: Box 22550 Ort: Stockholm Postnummer: SE-104 22 Land: Sverige Att: Elinor Jurold Borell E-post:elinor.jurold-borell@sll.se
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen Konjugerat pneumokockvaccin och rabiesvaccin 2017, SLL451.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Varor
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Stockholm.
Nuts-kodSE110 Stockholms län
II.1.4.
Information om ramavtal
Uppskattat totalt värde av upphandlingen för hela ramavtalets löptid
Uppskattat värde, exkl. moms: 120 000 000 SEK
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen Upphandlingen avser konjugerat pneumokockvaccin och rabiesvaccin till Stockholms läns landstings förvaltningar, bolag och stiftelser (SLL). Dessutom har TioHundra AB, Region Gotland samt de leverantörer som SLL har vårdavtal med rätt att avropa förutsatt att detta är avtalat.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
33651600 Vacciner
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner