434369-2017 - ÄndringSverige-Stockholm: Reklam och marknadsföring
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Digital Skyltning – Tjänster, Produkter och Support.
Referensnummer: 17/5
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79340000 Reklam och marknadsföring
II.1.4.
Kort beskrivning
Svenska Spels behov av digital signage lösning:
Content Management System- publicerings- och admin. verktyg. CMS köps som tjänst, leverantören ansvarar nödvändig hårdvara, programvaror, drift, övervakning, uppgr. etc.
Mediaspelare – Svenska Spel köper och äger utrustningen, leverantören ansvarar för funktionalitet och kompatibilitet för CMS-tjänsten.
Support, dokumentation (systemdokumentation etc.) och utbildning. Produktnära tjänster t.ex. strategisk rådgivning av det digitala signage koncept.