434390-2019 - ResultatSverige-Danderyd: Programvara för upphandling
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandlingsverktyg med avtalsregister
Referensnummer: DS2019-1758
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48490000 Programvara för upphandling
II.1.4.
Kort beskrivning
Danderyds sjukhus AB har slutfört upphandling av upphandlingsverktyg med avtalsregister för användande vid Danderyds sjukhus upphandlingsverksamhet.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72212490 Programvaruutvecklingstjänster för upphandling, 79418000 Konsulttjänster för upphandling
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ett (1) avtal kommer att tecknas med en (1) leverantör för att täcka hela det aktuella behovet
Avtalet ska täcka myndighetens samlade behov av upphandlingsverktyg och avtalsregister för den aktuella tidsperioden.
Den årliga kostnaden för licenser, transaktionspaket för tilläggstjänster (såsom kreditupplysningar), tilläggsmoduler för digital signering eller kreditkontroller samt uppstart ska vara max 100 000 kr exklusive moms.
Den årliga kostnaden kommer beräknas utifrån totalkostnad för hela perioden (maximalt 6 år) dividerat med 6.
Upphandlingsföremålet
Målet med upphandlingen är att teckna avtal avseende leverans av ett digitalt upphandlingsverktyg med avtalsregister.
Avtalstiden är två (2) år med möjlighet till förlängning med två perioder om vardera två år (2+2).
Avtalet ska omfatta användarlicenser för 10 upphandlare, en administratörslicens samt fyra leverantörslicenser.