434419-2023 - ResultatSverige-Jönköping: Företags- och organisationsrådgivning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsult inom blå näringar på Landsbygdsnätverket
Referensnummer: 3.2.11-04917/2023
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79410000 Företags- och organisationsrådgivning
II.1.4.
Kort beskrivning
Inbjudan att lämna anbud
Jordbruksverket bjuder in till att lämna anbud avseende konsult inom blå näringen på Landsbygdsnätverket. Upphandlingen är indelad i två delar:- Del 1. Uppdraget avseende konsult på 75%- Del 2. Uppdraget avseende konsult på 50%
Uppgiften om volym är bara en vägledning och kan därför komma att variera under avtalstiden.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79411000 Allmän organisationsrådgivning, 79990000 Diverse företagstjänster, 90700000 Miljötjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Bakgrund
Enligt den strategiska planen för den gemensamma jordbrukspolitiken ska Landsbygdsnätverket fungera som en länk mellan CAP och Havs-, fiskeri- och vattenbruksprogrammet genom att även fungera som nätverk för de blå näringarna. Nätverket ska också bidra till genomförandet av havs-, fiskeri- och vattenbruksprogrammet samt fungera som en nationell plattform för utveckling av kunskaper och arbetssätt för landsbygdsutveckling.
Landsbygdsnätverket är en neutral plattform för lärande, samskapande och erfarenhetsutbyte. Idag finns ingen annan liknande plattform för de blå näringarna där lärande och samarbete mellan forskning, myndighet och näringsliv kan ske. Landsbygdsnätverket erbjuder alltså en unik möjlighet för dessa aktörer.
Arbetet med de blå näringarna inom nätverket sker framför allt genom en arbetsgrupp som består av aktörer som representerar näringarna, forskningen, myndigheter och intresseorganisationer. Det är arbetsgruppen som prioriterar vilka aktiviteter som gruppen genomför tillsammans med andra relevanta aktörer. Medlemsorganisationernas representanter är både utförare av aktiviteter och primär målgrupp. I arbetsgruppen finns representanter från Landsbygdsnätverkets kansli med djup kunskap inom de blå näringarna. Det är dessa representanter som håller samman och driver arbetet framåt.
För att utöka förmågan att arbeta med de blå näringarna genom Landsbygdsnätverket vill vi nu upphandla en konsult som kan bidra i genomförandet av aktiviteter som arbetsgruppen prioriterar, håller samman arbete som rör de blå näringarna inom nätverket och som kan avlasta den ordinarie kanslipersonalen.