2. Förfarande
Förfarande
Titel: Drift, support, underhåll och viss utveckling av personalsystem
Beskrivning: Upphandlingen avser drift, support, underhåll och viss utveckling av det befintliga personalsystemet Primula med tilläggsfunktion rekrytering.
Intern identifierare: HS 2026 / 421
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande utan föregående meddelande om upphandling
Förfarandets viktigaste kännetecken: Med stöd av sin i tiden obegränsade nyttjanderätt till personalsystemet, vilken leverantören innehar med ensamrätt. Förfarandet har använts med stöd av 6 kap. 14 § första stycket 3 p. och andra stycket lagen (2016:1145) om offentlig upphandling
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000