Ytterligare upplysningar kan erhållas från ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Dialogmöte Transporttjänster
Referensnummer: Dnr SVA 2020/725
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 60100000 Vägtransporter
II.1.4.
Kort beskrivning
SVA ska genomföra en upphandling av transporttjänster och bjuder inför denna in till dialogmöte med leverantörer. Se bifogade dokument.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 7 200 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 60000000 Transporter (utom avfallstransport), 60160000 Posttransport på väg, 60161000 Pakettransporter, 64120000 Budtjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar försändelser till och från SVAs laboratorium samt SLU/UDS laboratorium båda i Uppsala.