Ytterligare upplysningar kan erhållas från ovannämnda adress
Anbud eller anbudsansökningar ska skickas elektroniskt via: http://tendsign.com
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förhandsannons - Arbetsmiljösamordnare/BAS-P till programmet Hållbar avloppsrening
Referensnummer: 20/01693
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 98342000 Arbetsmiljötjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
VA SYD planerar att handla upp resurskonsult till programmet för Hållbar avloppsrening i ett växande Skåne. Byggarbetsmiljösamordnaren stöttar och driver arbetsmiljöarbetet framåt i planering och projektering av byggprojektet och bistår med sakkunskap inom arbetsmiljöfrågor och säkerställer att rutiner följs. BAS-P säkerställer att arbetsmiljöaspekter i såväl bygg- som driftsskede hanteras löpande och att arbetsmiljöhänsyn arbetas in i handlingar som tas fram.
Upphandlingen genomförs som en öppen upphandling enligt Lag (2016:1146) om upphandling inom försörjningssektorerna.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71313400 Miljökonsekvensbedömning för bygg- och anläggningsarbeten, 71313450 Miljöövervakning för bygg- och anläggningsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen