434556-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Diverse företagstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Samordnade FM-tjänster till Region Östergötland Östra länsdelen
Referensnummer: UC-2020-22
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79990000 Diverse företagstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser servicetjänster för Östra länsdelen. Med servicetjänster avses Lokalvård, Inre logistik, material i vården (MiV), Reception och Måltidstjänster.
Helt eller delat anbud
Anbudsgivare kan välja att lämna anbud på ett eller två anbudsområden. Varje anbudsområde utvärderas och tilldelas var för sig.
Anbud kan lämnas på följande områden:
Anbudsområde ALokalvård, Inre logistik, MiV och Reception
Anbudsområde BMåltider
Anbud ska avse samtliga ingående delar inom respektive anbudsområde.
Upphandlande myndighet kommer att anta ett (1) anbud per anbudsområde.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33100000 Medicinsk utrustning, 55320000 Måltidsservering, 55521200 Måltidsleveranser, 79990000 Diverse företagstjänster, 79992000 Receptionstjänster, 90900000 Städning och renhållning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen