434597-2026 - Resultat
Sverige – Konsulttjänster för väg- och vattenbyggnad – Utredning och framtagande av förfrågningsunderlag/bygghandling för riktade miljöåtgärder Norra regionen.
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelUtredning och framtagande av förfrågningsunderlag/bygghandling för riktade miljöåtgärder Norra regionen.
BeskrivningProjektet genomför riktade miljöåtgärder inom underhåll Norra regionen, Norrbottens-, Västerbottens- Jämtlands- och Västernorrlands län. I projektet samlas ett flertal åtgärder inom områdena landskap, naturmiljö och kulturmiljö. Syftet är att åtgärda brister i anläggningen för att förbättra miljökvaliteten och minska den negativa påverkan som väganläggningen har på landskapet, naturmiljön och kulturmiljön. Uppdraget omfattar utredning och framtagande av förfrågningsunderlag och bygghandlingar utförandeentreprenad för riktade miljöåtgärder, exempelvis restaurering av kulturmiljöobjekt, viltstängselåtgärder, utbyte av vägtrummor mot ekologiskt anpassade vattenfaunapassager, bekämpning av invasiva arter samt restaurering av alléer. I arbetet ingår även framtagande av underlag för markåtkomst samt anmälnings- och tillståndsärenden enligt miljöbalken och kulturmiljölagen.
Intern identifierareKOM-419527
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 71311000 Konsulttjänster för väg- och vattenbyggnad
Ytterligare klassificering (cpv): 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareUtredning och framtagande av förfrågningsunderlag/bygghandling för riktade miljöåtgärder Norra regionen.