434600-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: IT-tjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kostdatasystem
Referensnummer: SF 2021/136
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72222300 IT-tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Stockholm stad, genom Serviceförvaltningen, inbjuder intresserade leverantörer att inkomma med ansökning om deltagande i konkurrenspräglad dialog avseende Kostdatasystem i enlighet med de krav och villkor som framgår av detta underlag med tillhörande bilagor.
Uppdraget avser att leverera och tillhandahålla Kostdatasystem för Stockholms stad enligt de förutsättningar som anges i detta dokument.
Omfattningen av upphandlingen innehåller följande delar:
- licenser
- implementation
- integrationer
- dokumentation och utbildning
- förvaltningssupport
- konsulttjänster för framtida utveckling och anpassningar eventuellt drift.
Syfte och mål med denna upphandling är att beställarna ska få tillgång till ett användarvänligt och säkert Kostdatasystem som skapar gynnsamma förutsättningar för planering för måltidsproduktion, med tillhörande tjänster, av måltider till förskola, skola och äldreomsorg. Kostdatasystemet ska inspirera stadens måltidspersonal att utveckla verksamheten och sin kompetens inom området.
Utöver detta ska systemet underlätta målsättningen för miljö och kvalitétsaspekterna i beställarnas verksamheter. IT-systemet ska därför stödja analys och uppföljning av matsvinn och näringsberäkningar på ett effektivt sätt.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 7 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48517000 IT-programvara, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72222300 IT-tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen