Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av arkitekttjänster inom en del av fastigheten Hamnen 21:149 i Malmö kommun
Referensnummer: V 2020/1558
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71200000 Arkitekttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Beställaren har behov av att få utfört arkitekttjänster avseende bland annat förstudie-, progam-, system-, och bygglovshandlingar i samband med arbetet med projekteringen av handlingar som ska ligga till grund vid upphandling av entreprenaden omfattande utbildningslokaler till Konstnärliga fakulteten vid Lunds universitet. Behovet kommer att vara löpande och är beroende av projektets framskridande. Om projektet av någon anledning avslutas i förtid upphör också behovet av arkitekttjänster.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71210000 Arkitektoniska konsulttjänster, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen