Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Elevresor/skolskjutsar till Specialpedagogiska skolmyndighetens skolor i Örebro
Referensnummer: 2 STO-2020/627
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål
II.1.4.
Kort beskrivning
Specialpedagogiska skolmyndigheten inbjuder till anbudsgivning avseende ramavtal för elevresor/skolskjutsar till Birgitta- Eke- och Åsbackaskolan i Örebro.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 100 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 60100000 Vägtransporter, 60120000 Taxitjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen